Peace Building for Cyprus in New York City

I was given the opportunity to teach an advanced architectural design studio (Arch401), together with distinguished Professor Dagmar Richter, at the Pratt Institute School of Architecture as a Fulbright visiting scholar during the 2020 spring semester. I feel honored to have celebrated one of our students winning the Michael Hollander Drawing Excellence Award with his transforming “Nicosia Airport into a Gray Area” project. I am so happy to be given a chance to transmit my experience in design within conflict zones to a global community and negotiating possibilities to design a community bridge in Cyprus.

I would also like to thanks once again to my institution EMU for their support and US Embassy Cyprus, 

 Pratt Undergraduate Architecture Chair Erika Hinrichs and Dean Harriet Harriss for this opportunity.


2020 bahar döneminde, Pratt Institute School of Architecture’da çok değerli Profesör Dagmar Richter ile birlikte, Fulbright misafir öğretim üyesi olarak, üst sınıf mimari tasarım stüdyosunda (Arch401) ders verme fırsatına sahip oldum.  Bu stüdyo kapsamında tasarladığı “Lefkoşa Havalimanı’nı Gri Alana Dönüştürme” projesiyle Michael Hollander Drawing Excellence Award’ı kazanan öğrencimizi  kutlamaktan onur duyuyorum. Çatışma bölgelerinde tasarım konusundaki deneyimimi küresel bir topluluğa aktarma ve Kıbrıs için birlikte yaşam köprüleri tasarlama olanaklarını müzakere etme şansı bulduğum için çok mutluyum.

Destekleri için kurumum DAÜ’ye, bana bu fırsatı verdiği için ABD Kıbrıs Büyükelçiliği’ne  ve Pratt Institute Mimarlık Dekanı Harriet Harriss’e bir kez daha teşekkür ederim.

https://architecture.pratt.edu/articles/mhdea-20

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s